"Aktywni nauczyciele - interaktywna szkoła"
Projekt Erasmus+ Akcja KA1 Edukacja szkolna
Realizowany w Szkole Podstawowej nr 15 w Jastrzębiu-Zdroju
od 1 czerwca 2016 do 31 maja 2018

Projekt Erasmus+ “W kręgu Europy. Aktywni nauczyciele - interaktywna szkoła” połączył w pracy grupowej większą część nauczycieli naszej placówki. Realizacja projektu przebiegała wieloetapowo. Szkolenia grupy nauczycieli w różnych krajach Europy pomogły im rozwinąć swoje kompetencje w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w nauczaniu, kompetencje komputerowe, językowe oraz umiejętności pracy w międzynarodowej grupie. Ponadto udział w szkoleniach rozwinął postawę tolerancji i zrozumienia dla wielokulturowości. Realizacja tego projektu pozwoliła nadać naszej placówce wymiar europejski. Nauczyciele nadal będą wykorzystywać w swojej pracy zdobyte umiejętności i starać się, aby lekcje były bardziej interesujące i angażujące uczniów. Uczestnicy szkoleń przekazali swoje umiejętności na ośmiu warsztatach Rady Pedagogicznej.
Kluczowymi uczestnikami projektu byli:

• Klasy I-III: Maria Lebioda, Iwona Czerwińska
  • Klasy IV-VI Barbara Goik,
  • Gimnazjum: Anna Leszko, Gabriela Buduj, Sylwia Szołonik, Judyta Górny.

Ze środków projektu zakupiono laptop, głośniki komputerowe do sal - dwa zestawy, głośnik przenośny do realizacji zadań na zewnątrz, projektor do prezentacji. Wykorzystano je do realizacji projektu. W dalszym ciągu będą one służyły uczniom naszej szkoły.
Projekt trwał od 1 czerwca 2016 do 30 maja 2018.

Maj 2018

Tydzień promowania przedmiotów ścisłych pod hasłem “Przedmioty ścisłe szansą na lepszy zawód”.
Nauczyciele matematyki, fizyki, biologii, chemii, informatyki, geografii wraz z pedagogiem szkolnym gimnazjum współpracowali i organizowali uczniom zadania projektowe, których punktem kulminacyjnym był Tydzień Przedmiotów Ścisłych zorganizowany dla uczniów klas siódmych oraz klas II i III gimnazjum. Szkoła wyglądała odświętnie a gazetki ścienne i plakaty informowały uczniów o możliwościach pracy i kierunkach otwieranych klas. Na korytarzach i oknach było kolorowo. W dniu prezentacji rezultatów tych działań, na apelu szkolnym, podsumowano wyniki konkursów a uczniowie zaprezentowali różne zawody - w formie zagadek z przebieraniem. Społeczność szkolna jak i jury zachwyciło się prezentacją zawodu weterynarza zrobioną przez klasę 2b gimnazjum.

Aktualizacja strony internetowej projektu służącej wymianie dobrych praktyk

Kwiecień 2018

Zabawy na lekcjach języka angielskiego z QR kodem oraz podczas zajęć dodatkowych Klubu Młodego Europejczyka z narzędziem Quizziz.

Marzec 2018

Pierwszy Dzień Wiosny z Erasmus+. Barbara Goik i Anna Leszko - opiekunki Samorządów Szkolnych - przygotowały dla uczniów starszych klas zabawę w Escape Room’ach. Każda grupa została zamknięta razem z nauczycielem w sali i miała za zadanie wydostać się z pomieszczenia rozwiązując łańcuszek zadań z różnych dziedzin. Łamigłówki wymagały od uczniów sprytu, logicznego myślenia, umiejętności językowych, matematycznych, chemicznych, znajomości książek oraz wiedzy ogólnej. Pozostali uczniowie w tym czasie brali udział w turnieju “Jeden z dziesięciu”. Była to innowacyjna forma zajęć dla naszych uczniów podczas Pierwszego Dnia Wiosny. Widząc radość uczniów z rozwiązywania zadań w ten sposób, planujemy powtórzyć te działania w przyszłym roku.

Luty 2018

Nasza gazetka jest uzupełniania. Nauczyciele prowadzą lekcje przedmiotowe oraz wychowawcze z użyciem poznanych technik, Flipped Classroom, uczenie przez interakcje, praca w grupach.

Styczeń 2018

Pezentacja o naszych działaniach na spotkaniu z rodzicami przeprowadzona przez Sylwię Szołonik. Upowszechniamy nasz projekt wśród społeczności lokalnej. Rodzice poznają jakimi metodami pracujemy z ich dziećmi, jakie są założenia projektu oraz jak projekt jest realizowany w bieżącym roku szkolnym.